Make your own free website on Tripod.com

Rich East Sectional

At Rich East High School October 27, 2001 (2.9 miles)

State Qualifying Teams are in blue.


Team Scores

1. Carl Sandburg 59 11. Homewood-Flossmoor 363
2. Naperville North 66 12. Lincoln-Way East 366
3. Naperville Central 95 13. Marist 377
4. Lockport 99 14. Bolingbrook 382
5. Neuqua Valley 126 15. Stagg 409
6. Andrew 163 16. Marian Catholic 424
7. Lincoln-Way Central 230 17. Thornwood 431
8. Bloom 261 18. Rich East 439
9. Bremen 291 19. St. Laurence 459
10. T. F. South 315 20. Shepard 539

Individuals

Individual State Qualifiers are in blue.

Place Runner Year School Time
1 Matt Withrow Sophomore Andrew 14:26
2 Jake Stout Senior Lockport 14:38
3 Dave Ramos Senior Bloom 14:38
4 Jim Wojcik Senior Sandburg 14:51
5 Sean Hardy Junior Naperville Central 14:52
6 Adam Kendrick Senior Naperville North 14:53
7 Dan Rickert Senior Naperville Central 14:55
8 Matt Swiatkowski Senior Sandburg 14:55
9 Dan Curran Sophomore Naperville North 14:55
10 Evan Roberts Senior Neuqua Valley 14:58
11 Christian Reid Junior T. F. South 15:00
12 Bob Benck Junior Providence 15:08
13 Tim Kelly Junior Sandburg 15:11
14 Andrew Adelmann Senior Lemont 15:11
15 Andre Light Senior Naperville North 15:12
16 Michael Skinner Sophomore Lockport 15:15
17 Cortez Calvert Junior Thornton 15:15
18 Kevin O'Malley Senior Sandburg 15:16
19 Mike White Sophomore Lincoln-Way Central 15:17
20 George Klein Sophomore Naperville North 15:17
21 Kyle Saginus Sophomore Lockport 15:18
22 Andy Gush Senior Naperville Central 15:20
23 Dan Hankosky Junior Sandburg 15:21
24 Brent Rochambeau Junior Naperville North 15:22
25 Chris Nasti Senior Naperville North 15:24
26 Francisco Villagomez Senior Bloom 15:24
27 James Johnson Senior Rich East 15:25
28 Nick Dunne Sophomore Neuqua Valley 15:26
29 Kirk Debuck Junior Naperville Central 15:27
30 Pete Halpin Junior Bremen 15:28
31 Eric Comiskey Junior Thornwood 15:29
32 David Krist Sophomore Neuqua Valley 15:30
33 Dan Box Sophomore Neuqua Valley 15:30
34 Bradley Runnion Senior Lockport 15:31
35 Greg Wittendorf Senior Neuqua Valley 15:31
36 Mark Shaheer Junior Thornton 15:32
37 Justin Holstein Senior Andrew 15:33
38 Jeremy Williams Junior Lockport 15:34
39 Steve Kowalski Senior Lockport 15:35
40 Art Glaz Sophomore Stagg 15:36
41 Rick Wojcik Senior Andrew 15:37
42 Alan Bernardi Senior Naperville Central 15:38
43 Eric Frazer Senior Lincoln-Way Central 15:40
44 Luis Ayala Junior Andrew 15:41
45 Jim LaRocco Senior Bremen 15:41
46 Brent Barrowes Senior Homewood-Flossmoor 15:42
47 Chris Chiros Junior Hinsdale South 15:45
48 Rob Long Junior Neuqua Valley 15:47
49 Pat Crowe Senior Sandburg 15:49
50 Brian Dyer Junior Naperville North 15:50
51 Dorian Jarrette Sophomore Marian Catholic 15:51
52 Eric Bernardi Junior Naperville Central 15:52
53 Erik Lentzkow Junior Naperville Central 15:53
54 Luke Alvarez Sophomore Lincoln-Way Central 15:54
55 Steve Reising Sophomore T. F. South 15:55
56 Jonathan Heerdt Freshman Bolingbrook 15:56
57 Tom Schutzius Sophomore Tinley Park 15:56
58 Jeremy Prendergast Sophomore Oak Lawn 15:58
59 Mike Demaj Freshman Reavis 15:59
60 Alex Nero Senior Andrew 15:59
61 Nathan Bruni Senior Marian Catholic 16:00
62 Chris Farley Senior Marist 16:00
63 Ben Barron Junior Neuqua Valley 16:01
64 Ryan Stolzenbach Senior Crete-Monee 16:01
65 Ben Loewe Junior Crete-Monee 16:04
66 Scott Kocanda Senior Lockport 16:05
67 Nicolas Rodrigues Junior Bolingbrook 16:06
68 John Ames Junior Lincoln-Way East 16:06
69 Bob Dron Senior St. Laurence 16:07
70 Colin Nolan Sophomore Sandburg 16:08
71 Dave Jones Senior Lincoln-Way Central 16:09
72 Jorge Partida Junior Bloom 16:10
73 Joe Tucker Sophomore Andrew 16:11
74 Corey Williams Senior Homewood-Flossmoor 16:11
75 Mike Ready Senior Lincoln-Way Central 16:12
76 Tim McCann Freshman Stagg 16:13
77 Jess Strilich Junior Lincoln-Way East 16:14
78 Jake Bruene Freshman T. F. South 16:15
79 Kevin Gray Junior Marist 16:15
80 Jim Smith Junior St. Laurence 16:16
81 Dan Dowd Senior Marist 16:17
82 Joseph Eagleson Sophomore Bolingbrook 16:19
83 Stefan Lindgren Junior Bremen 16:21
84 John Klimczak Senior Bremen 16:24
85 Scott Frazier Senior Lemont 16:25
86 Mike Adler Junior Shepard 16:25
87 Matt Nielsen Junior Bremen 16:26
88 Dane Hamann Senior Homewood-Flossmoor 16:26
89 John Morrison Senior T. F. North 16:28
90 Joe Fattore Sophomore Oak Lawn 16:28
91 Nick Drinka Senior Homewood-Flossmoor 16:30
92 Cid Landeros Junior Lincoln-Way East 16:31
93 Chris Gravitt Senior Lincoln-Way East 16:32
94 Eric Schmidt Sophomore St. Laurence 16:35
95 Jeff Gerske Sophomore Lincoln-Way East 16:37
96 Adam Thiesen Senior Rich East 16:38
97 Jeffrey Lee Senior Bloom 16:38
98 Drew Wilkerson Senior Bremen 16:39
99 Steve Ringman Senior Rich East 16:40
100 Tim Scanlin Junior Lincoln-Way East 16:41
101 Pat Johnson Senior Lincoln-Way Central 16:41
102 Jonathan Begy Junior Hinsdale South 16:42
103 Jesse Linton Senior Bloom 16:43
104 Sean Fitzgerald Senior Marist 16:44
105 William Hahn Senior Thornwood 16:47
106 Eric Verbeek Junior T. F. South 16:48
107 Kevin Donnelly Freshman Marist 16:49
108 Dan Svendsen Sophomore T. F. South 16:49
109 Nick Spatafore Junior Oak Lawn 16:51
110 Andre Johnson Senior Thornwood 16:51
111 Bryon Baine Junior Shepard 16:53
112 Nathan Kennedy Sophomore Bolingbrook 16:53
113 Matt Tidball Senior Andrew 16:54
114 Alex Moore Junior Rich South 16:54
115 Geoff Gorshocinski Senior Stagg 16:55
116 Justin Johnson Junior T. F. South 16:56
117 Randy Biela Junior Tinley Park 16:57
118 Travis Chernak Junior Stagg 16:57
119 Kris Hult Junior Homewood-Flossmoor 16:58
120 Mark Lofrano Sophomore Marian Catholic 16:59
121 Mike Turek Sophomore Homewood-Flossmoor 16:59
122 Matthew Braun Junior Bolingbrook 17:00
123 John Ely Sophomore Homewood-Flossmoor 17:01
124 Matt Sodaro Sophomore Stagg 17:03
125 Josh Chatman Senior Thornwood 17:04
126 Brandon Tucker Freshman Thornwood 17:11
127 Stephen Alcos Senior Marian Catholic 17:13
128 Michael Linton Senior Bloom 17:14
129 Kevin Huizenga Junior Marian Catholic 17:15
130 Terry Maiellario Senior St. Laurence 17:17
131 Tom Becker Freshman Marian Catholic 17:18
132 Glenn Coley Senior Hillcrest 17:20
133 Osha Fuangkasae Junior Stagg 17:22
134 Jayson Fitch Junior Shepard 17:23
135 Jeff Stephens Senior Bremen 17:24
136 Mario Nunez Senior Eisenhower 17:26
137 Billy Dubois Junior Marist 17:27
138 Jason Brosseau Sophomore Lincoln-Way East 17:27
139 Charlie Rowe Junior Stagg 17:28
140 Arthur Bareikis Freshman Tinley Park 17:28
141 Chris Lewis Senior Rich East 17:32
142 Josh Mayerak Senior T. F. South 17:35
143 Ruhau Sims Sophomore Shepard 17:44
144 Josh Utermark Junior Marian Catholic 17:47
145 Anthony Villareal Freshman Rich East 17:52
146 Antonio DeLaTorre Junior Bolingbrook 17:54
147 Jim Goutos Freshman Marist 17:56
148 Bryan Mitchell Junior Bloom 17:58
149 Mike Smith Sophomore Shepard 17:59
150 Sherwin Clark Sophomore Thornwood 18:00
151 Ahrif Sarumi Senior Thornwood 18:02
152 Samara Ballut Senior Shepard 18:06
153 Mike Klaser Senior Rich East 18:06
154 Richard Sims Sophomre Bolingbrook 18:41
155 David Aguilar Senior Bolingbrook 18:49
156 Sam Pavelka Senior St. Laurence 19:03
157 Robert Webster Junior St. Laurence 19:07
158 David Thiesen Sophomore Rich East 19:19

Complete Results

Andrew Cross Country Home Page